Uyurgezerlik (Somnanbulizm)

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Uyurgezerlikuykudan kalkıp gezmedir. Genellikle uykunun ilk üçte birlikrüyasız uyku denilen döneminde görülür. Bu dönemde uyku ve uyanıklık birlikte görülür.

Nöbet sırasında kişi yataktan kalkar, dolaşır, giyinir, yemek yer; ancak çevresinin farkında değildir, çevreye tepkisizdir,yüzüdonuktur, motor hareketleri beceriksizcedir. Bazen kişi yattığı odadan veya evden dışarı çıkabilir, camları açabilir, balkona çıkabilir; bu nedenle tehlikeli durumlar veya kazalar olabilir. Nöbet sırasında başkasının yönlendirmesi ile veya çoğunlukla kendiliğindenyatağına döner ve uyumaya devam eder. Ertesi günü olanları hatırlamaz.

Genellikle 4-8 yaşları arasında görülmektedir. İnsanların % 15’ nde yaşam boyu en az bir kez görülmektedir. Erkeklerde oran daha fazladır.

Uyurgezerlik ve uykuda korku bozukluğu denilen bozukluk arasında yakın ilişki vardır. İki bozuklukta uykununen derin evresi denilen 3. ve 4. evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu iki bozukluğun birlikte görülmesi sıktır. Aile öyküsünde çoğunlukla ailede bir kimsede bu iki bozukluktan biri bulunmaktadır. Bu iki bozukluk çocuklukta daha sık görülür. Yetişkinlikte nadirdir. Beyindeki gelişimselnedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bazı olgularda ateşli bir hastalıktan sonra görülmektedir.Yorgunluk, uykusuzluk, stresli dönemlernöbetleri tetikleyebilir veya arttırabilir. Çocukluktan sonra devam ederlerse veyayetişkinlikte başlarlarsa önemli ruhsal bozukluklar olabileceği düşünülmelidir. Bunamanın erken dönemlerinde de görülebilir.

Bazı epilepsi nöbetlerinde, dissosiyatif kaçma denilen bozuklukta uyurgezerlik benzeri hareketler görülebilir. Bu bozukluklarla ayırıcı tanısının yapılması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.