Özel Öğrenme Bozukluğu

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Çocuklarda sık görülen öğrenme güçlüklerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bir taneside özel öğrenme güçlüğüdür. Öğrenme güçlüğü şikayeti olan çocuklarda diğer nedenlerle birlikte özel öğrenme güçlüğü olup olmadığınında araştırılması gerekir.

Özel öğrenme güçlüğü var diyebilmek için çocuğun zekası, yaşı, aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatımının beklenenin önemli ölçüde altında olması gerekir. Bu tarife göre özel öğrenme bozukluğu zekası normal olan kimselerdede, zekası normalden az olan kimselerdede ortaya çıkıyor diyebiliriz. Her iki durumdada çocuğun zeka düzeyine göre öğrenme düzeyi önemli ölçüde geridir

.Özgül öğrenme bozukluğu oranı % 2-10 oranında görülmektedir. Okuma bozukluğu ( disleksi), matematik bozukluğu, yazılı anlatım bozukluğu çoğunlukla birilikte görülmektedir. Tek başına görülen özgül öğrenme bozukluğunun % 80 ‘ini okuma bozukluğu oluşturmaktadır. Bu bozukluk çoğunlukla erkek çocuklarda görülmektedir.

Okuma bozukluğu okula başladıktan sonra farkedilmektedir.Çocuk yüksek zekaya sahipse okuma bozukluğu 3. veya dördüncü sınıfa kadar farkedilmeyebilir. Bu çocuklar okumayı geç öğrenirler, okuma hızları yavaştır, harf hece atlar veya harf hece eklerler. biribirine benzer harfleri karıştırırlar. Yazarkende benzer harfleri briribirinin yerine yazarlar, bazı harf veya heceleri yazmazalar veya onların yerine başka harf veya heceler yazarlar, noktalama işaretlerini karıştırırlarlar, imla kurallarına uymazlar ve yazıları karışıktır. Matematik alanında da matematik terimlerini, kavramlarını anlama, yazılı problemleri matematik sembollere çevirme, matematik sembollerini ve işaretlerini tanıma , yerinde kullanma, yazılı ifadelere çevirme, çarpım tablosunu öğrenme, işlemlerin yerini ve sırasını izleme, şekilleri kopya etmede zorluklar vardır.

Öğrenme bozukluğu olan bireylerin birinci derece yakınlarında daha sık olarak görülmektedir. Özgül öğrenme bozukluğunun kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, kurşun zehirlenmesi, fötal alkol sendromu, fragil X sendromu olanlarda daha sık görülmektedir.

Bu çocuklarda öğrenme bozuklukları ile birlikte davranım bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, depresif bozukluk, karşıt olma karşı gelme bozukluğuda diğer bireylere göre daha yüksek oranda görülmektedir. Dil gelişimindede gecikmeler olabilir

Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların çok büyük bir kısmının zekası normal olmasına rağmen, zekalarının az olduğu düşünülmektedir. Bu nedenlede dışlanıp, horlanmaktadırlar. Zekaları normal olduğundan öğrenme güçlüklerinin ve kendilerine yapılan davranışların farkında olmaları nedeni ile birçok ruhsal sorun yaşamaktadırlar. Bu çocuklarda okulu bırakma oranı oldukça yüksektir; arkadaşları tarafından dışlanan, horlanan, alay edilebilen bu çocuklar bazı ruhsal sorunlar ve davranış, uyum sorunları yaşamaktadırlar. Bu sorunlar nedeni ile okula karşı isteksizlik, okuldan kaçma, ders dinlememe, kendisi ile alay edilmesi ve dışlanması nedeni ile saldırgan davranışlar gösterme, öğretmenleri ile tartışma, evde anne babası ile ders konusunda tartışma, bunun yansıması olarak diğer alanlardada ilişkilerin bozulması sözkonusudur. Erişkin yaşa eriştiklerindede işlerinde ve toplumsal yaşamlarında önemli zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

Erkenden tanı konması ve uygun bir eğitime alınmaları önemlidir.

Öğrenme yetersizliği olan çocuklarda öğrenme bozukluğu yapan görme, duyma sorunları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, metabolik bazı hastalıklar, ailesel koşullar, okul ortamı, zeka düzeyi ve bu bozuklukta görülen belirtiler araştırılmalıdır.

Bu tanı konduktan sonra öncelikle ailenin bu sorun konusunda bilgilendirilmesi ve ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendirilmeleri gerekir. Çocuğun zeka durumuna ve eksik olduğu alanlara göre özel ve bireysel eğitim verilmesi gerekir. Ancak ülkemizde bu çocuklar için özel eğitim sınıfları ve öğretmenler olmadığından normal sınıflarda diğer çocuklarla birlikte eğitim görmektedirler. Çocuk normal bir sınıfta diğer çocuklarla birlikte eğitim görecekse öğretmeninde bu sorun konusunda bilgilendirilmiş olması önemlidir. Öğretmenin sorunu ve bu sorun karşısında ne yapacağını bilmesi çocuğun öğrenmesini arttırabileceği gibi, okulda yaşayacağı pekçok sorunuda engelleyebilir.

9 yorum

 1. Hocam iyi akşamlar benim kızım 3. sinif öğrencisi ilk iki yıl öğretmeninin ilgisizligi dolayısıyla matematik konusunda tüm sınıfta geri kaldılar bu sene öğretmenleri değişti fakat benim kızım hala dört işlemde zorluk yaşıyor problemlerden neyi nereye koyacağını bilemiyor ona şekil üzerinde kağıt üzerinde çizerek anlatsam da ador olarak dogru cevabı verebiliyor benim bir sorun oldugünü dusunuyorum fakat eşim kesinlikle kabul etmiyor bu konuda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz tesekkurler

 2. Pınar Hanım,
  Dördüncü sınıftaki bir çocuk dört işlemi yapmakta zorluk yaşıyorsa bir problem var demektir. Mümkün olduğunca erken tanısının konulup tedavisine başlanmalıdır. Açığı büyüdükçe kapatmak daha zor olacaktır.

 3. Hocam merhaba benim kızım 3. sınıfa geçti matematik dersinde , okuduğunu anlamada, okuma hızında, algılamada problem yaşıyoruz , matematik derslerinde problemlerde şekil çizersem ancak problemi çözebiliyor, saat ve zaman kavramını çözemedi , 5 dakikanın ne kadar bir süre olduğunu, 3 günün ne kadar bir süre olduğunu algılayamıyor,yarına dün, düne yarın diyor hala, defterine baktığımda yazılarında bazı harfleri eksik yazıyor bu durum dikkat eksikliği mi yoksa disleksi mi sizce bana bir fikir verirseniz sevinirim, ne gibi bir yol izlemem gerekiyor

 4. Ayşe hanım,
  Yazdıklarınıza göre özgül öğrenme bozukluğu gibi görünüyor. Fakat özgül öğrenme bozukluğu ile birlikte dikkat azlığı ve başka sorunlarda olabilir. Çocuğu görüp bazı testler yapmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz.
  Hoşça kalın

 5. Ayşe hanım,
  Yazdıklarınıza göre özgül öğrenme bozukluğu gibi görünüyor. Fakat özgül öğrenme bozukluğu ile birlikte dikkat azlığı ve başka sorunlarda olabilir. Çocuğu görüp bazı testler yapmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz.
  Prof. Dr Mazlum ÇÖpür
  Hoşça kalın

 6. Hocam 3. Sınıfa geçen kızımda kendi şüphelerim üzerine moxo testi yaptırdım ve ileri dikkat eksikliği ve zamanlama eksikliği görünüyor dendi. Ögrenme güçlüğü de olduğunun farkındayım. Ataşehir’de oturuyorum .Anadolu yakasında çalıştığınız bir merkez var mı

 7. Sadece moxo testine göre özel öğrenme bozukluğu denemez. başka bazı testlerin yapılması ve klinik değerlendirme de önemlidir.
  Anadolu Yakasında çalıştığım bir yer yoktur. bakırköyde çalışıyorum.

 8. Merhaba, kızım 5 yaşını bitirmek üzere anaokuluna gidiyor. Renkleri öğrenmede zorluk yaşıyor. Sayı sayıyor hem türkçe hem ingilizce hagızası da çok güçlü fakat renkleri öğretemedim. Artikilasyon sorunu da var.

 9. Dilek Hanım,
  Renkleri öğrenememesi tek başına bir tanıya götürmez. Bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Artikülasyon kusuru da ayrı bir sorun olduğundan ayrıca değerlendirmek gerekir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.