Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) erken başlangıçlıdır.Altı yaşından önce aşırı hareketlilik, zayıf kontrollü davranışlar, belirgin bir dikkatsizlik, iş yapamama, derslerini takip edememe veya sorumluluklarını yerine getirmesi gereken durumlarda dikkatini sürdürememe ve çabuk sıkılma şeklinde belirtilerle karakterli bir bozukluktur.
Bu bozukluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir.Bu bozukluğu olan çocuklar dikkatlerini sürdürmeyi gerektiren işleri tamamlamada zorluk yaşarlar; bir işi tamamlamadan diğerine geçerler.Düşünmeden hareket ettiklerinden tehlikeli ve gereksiz davranışlardan bulunurlar. Bu nedenle daha sık kazalara uğrarlar ve okulda disiplin sorunları ile karşılaşırlar.Erişkinlerle ilişkilerinde sosyal sınırları bilmezler.Arkadaş ortamında pek sevilmez ve istenmezler. Bilişsel yetmezlik sıktır ve motor ve dil gelişmelerinde gecikmeler sık görülür.Bu sorunlar okul yaşamı boyunca devam eder.Biraz azalmakla birlikte yetişkin yaşlarda da belirtiler devam etmektedir.

Dikkat azlığı, işleri bitirmeden bırakma ve görevleri erken terketme şeklinde görülür.
Aşırı hareketlilik, özellikle görece sakin olmayı gerektiren durumlarda aşırı huzursuzluk olması demektir.Çevrede koşma, atlama, aşırı konuşma, oturması gereken durumlarda kalkıp dolaşma, oturduğu yerde kıpırdanıp durma şeklindedir.

İmpulsivite ise sırasını beklemede güçlük, başkalarının sözünü kesme, soru tam sorulmadan cevap verme, ses duyunca hemen fırlama, veya bazı uyaranlar karşısında düşünmeden ani hareketler yapma şeklindedir.

Bu çocuklarda belirtilen bu sorunlarla bağlantılı olarak davranış sorunları, kötü alışkanlıklar, toplumsal

dışlanma ve kendilerine olan saygılarında azalma görülmektedir.
Erkeklerde kızlara göre birkaç kat daha fazla görülmektedir.

Kendi içinde üçe ayrılmaktadır.

Hareketliliğin önde olduğu tip,

Dikkat azlığının önde olduğu tip,

Hareketliliğin ve impulsivitenin ( düşünmeden ani hareketler yapma) önde olduğu tip.

Hareketliliğin önde olduğu DEHB olan bir çocuk daha çok göze battığından daha erken tanınmaktadır. DEHB olan bir çocukta dikkat azlığı ön planda ise fark edilmesi daha zor olabilir.

Depresif bozukluk, bunaltı bozuklukları, duygulanım bozuklukları, davranış bozuklukları ile karışabilir.Bu nedenle ayırıcı tanının yapılması önemlidir.DEHB bozukluğu bu hastalıklarla bir arada da bulunabilir. Okul çağında ki bir çocukta ani başlangıçlı olarak hiperaktif davranış ortaya çıkarsa psikiyatrik bazı hastalıklar ( şizofreni, mani), psikojenik ve organik nedenler araştırılmalıdır.

TEDAVİ

Öncelikle hareketliliğin ve dikkat azlığının başka bir hastalığa bağlı olup olmadığı veya birlikte bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir.

– Çocuk yaşına göre bu sorun hakkında bilgilendirilmeli ve yapabilecekleri konuşulmalıdır.

– Aileye çocuğun sorununun özellikleri ve yapabilecekleri anlatılmalıdır.

– Öğretmen bu sorun konusunda bilgilendirilmelidir.

– Bu konuda kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır.Çocuğun varsa diğer hastalıkları (epilepsi,

tik vb.) durumlar göz önünde tutularak ilaç seçimi yapılmaktadır. İlaçlara bağlı çeşitli yan etkiler görülebilmektedir.Bu yan etkiler nedeni ile bazen o ilacı kesmek gerekebilir.Bazı çocuklarda da ilacın, etkisiz olması nedeni ile kesilmesi ve başka bir ilaca geçilmesi gerekebilir.

İlacın ne gibi yan etkiler yapabileceği ve ilaçtan ne gibi faydalar beklendiğinin aileye anlatılması ailenin gereksiz beklentiler içine girmesini engelleyecektir. Bazı aileler sadece ilaç vermekle her şeyin düzeleceğini beklediklerinden, faydalı olan bir ilacın faydalı olmadığını düşünebilmektedirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.