Çocukluk Çağında Başlayan Duygusal Bozukluklar

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Çocukluk Çağında Başlayan Duygusal Bozukluklar

Bu bozukluklar çocukluk çağına özgü bozukluklardır.Çocukluk çağındaki normal gelişimin abartılmış  şekli gibidirler. Mekanizmalarının yetişkin nörozlarınınkinden farklı olduğu  düşünülmektedir.Çocuklukta bu bozuklukları yaşayanların çoğunun ilerde normal erişkinler olduğu, az bir kısmında  nörotik bozuklukların çıktığı bilinmektedir

  Çocukluk çağı fobik bunaltı bozukluğu

  Çocuklarda büyükler gibi çeşitli nesne veya durumlara karşı korku geliştirebilirler.Bu korkular  çocuğun o yaş döneminde görülebilecek korkulardır.Örneğin çeşitli hayvanlarda korkma, karanlıktan korkma, sesten korkma. Agorafobi gibi korkular ( panik atak veya panik benzeri semptomların çıkması durumunda kaçmanın veya yardım almanın zor olacağı durumlarda sıkıntı duyma) çocukluk döneminin korkusu değildir. Korkulan nesne veya durumla karşılaşınca psikolojik ve  otonomik belirtiler (titreme, terleme, çarpıntı) ortaya çıkar. Korku şiddeti hafif bir tedirginlik duygusundan çocuğun işlevlerini ciddi derecede bozacak kadar ağır olabilir. Korkulan durumla karşılaşma olasılığı veya korkulan  durum veya nesnenin düşünülmesi bile çarpıntı, baygınlık hissi, ölüm, kontrolü kaybetme ve çıldırma korkularına sebep olabilir.

 – Çocukluk korkularının başlangıcı  çocuğun yaş dönemine uygundur. 

– Bunaltı derecesi klinik olarak  anormal düzeydedir,

  Ve bunaltı başka bir hastalığa bağlı değildir.

    Çocukluk çağı sosyal bunaltı bozukluğu

    Altı aylıktan sonra çocuğun yabancıları yadırgaması normaldir. Erken çocukluk durumlarında yeni, yabancı, veya sosyal tehdit oluşturan durumlarda bir dereceye kadar sosyal tedirginlik ve sıkıntı  duyulması da normaldir. Bu tanı altı yaşından önce ortaya çıkan, hem derecesi fazla hemde sosyal işlev sorunlarının görüldüğü bozukluklar için kullanılır.

   Bu bozukluğu olan çocuklar yabancılara karşı sürekli ve yineleyici korku ve kaçınma davranışı  gösterirler. Bu korkular hem erişkinlere karşı hemde arkadaşlara karşı görülür. Sosyal durumlardan kaçınma veya korku çocuğun yaşına göre normalden fazladır ve klinik olarak belirgin sosyal işlev sorunları yaratır. Çocuk yaşıtları ile yada başkaları ile bir arada olmaktan sıkıntı duyar. Yaşıtlarının yaptığı  sosyal davranışları  yapmak istemez. Bu nedenle bu gibi ortamlara girmek istemez. Anne ve babasının yanında olmak ister.yabancı ortamlarda anne babanın yanında bile çekingen davranır.

Kardeş  rekabeti bozukluğu 

    Küçük çocukların  çoğu bir kardeş doğumundan sonra bir miktar duygusal bozulma  gösterir. Çoğu çocukta bu bozulma hafif düzeydedir. Doğumdan sonra ortaya çıkan rekabet ve kıskançlık kalıcı da olabilir. Bu durum anne babanın ilgisini çekmek için yarışma şeklinde görülebilir. Bunun anormal kabul edilmesi için fazlaca olumsuz  duygularla birlikte  görülmesi gerekir. Ağır olgularda kardeşe karşı açıkça düşmanlık, fiziksel olarak zarar verme veya  zarar verme isteği ve küçümseme görülebilir. Daha hafif olgularda paylaşmaya karşı isteksizlik, olumlu yaklaşımın olmaması,  arkadaşça ilişkiler kurmama şeklindedir.

Duygusal bozulma daha önce kazanılmış becerilerin kaybı, (idrarını ve dışkısını altına yapma) bebeksi davranışlar şeklindedir.Çocuk anne babanın dikkatini çekmek için bebeğin davranışlarını taklit etmeye çalışır.( meme emme isteği gibi).Anne babaya karşı gelme, tepinmeler, bunaltı, mutsuzluk, sosyal çekilme belirtileri  ve uyku bozukluğu görülebilir.

Çocukluk çağı ayrılma bunaltısı (anksiyetesi) bozukluğu

 Bu konu ayrı bir yazı olarak  makaleler kısmında yazılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.