ÇOCUKLARDA KULLANILAN PSİKİYATRİ İLAÇLARI YAN ETKİ YAPARMI?

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

 

 

Psikiyatri alanında bir çok ilaç kullanılmaktadır.  Çocuklarda psikiyatri ilaçlarının kullanımını gerektiren sorunlar daha az olmakla birlikte çocuklarda da kullanılan psikiyatri  ilaçları vardır.

Bazı ruhsal sorunlar  ilaç kullanmadan çeşitli psikoterapi yöntemleri ile tedavi edilirken bazı psikiyatrik sorunlarda ilaç kullanılmaktadır. Bazı sorunlarda ise ilaç ve psikoterapi birlikte kullanılmaktadır.  İlaç kullanıldığında ailelerin ilk sordukları soru yan etki yaparmı? Bağımlılık yaparmı? sorularıdır. Hemen her ilacın bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkilerin bazıları hafif; fakat sık görülen ilacın kesilmesini gerektirmeyen yan etkilerdir. Bazı yan etkiler ise seyrek görülen yan etkilerdir. Seyrek görülmekle birlikte bu yan etkilerin bazıları şiddetli yan etkiler olduğundan ilacın kesilmesini gerektiren yan etkilerdir.  Şiddetli yan etki ilaç kesildikten sonra ilacın  vücuttaki ömrüne göre bazen bir kaç günde bazen daha uzun sürede azalarak geçmektedir.  Yapılan araştırmalar da tespit edilen yan etkilerin neler olabileceği ilacın prospektüsünde yazmaktadır. Bazı nadir vakalarda prospektüste yazmayan yan etkilerde çıkabilmektedir.

Psikiyatride kullanılan ilaçların büyük kısmı bağımlılık yapmamasına rağmen ailelerin en çok sorduğu soru budur. Bir kaç istisna dışında çocuklarda kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmamaktadır. Bağımlılık yapması mümkün olan istisna ilaçlarda doktor kontrolünde kullanıldığında bağımlılık yapmamaktadır.

Ailelerin sorduğu bir diğer soruda ilaçsız olmaz mı sorusudur. Evet bazı sorunların tedavisi ilaçsız olmamaktadır. Örn. şizofreni, duygulanım bozukluğu, ağır bir depresyon ilaçsız tedavi edilememektedir. Çocuk psikiyatrisi alanında en sık görülen sorunlarda biri olan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğudur (DEHB). Sıklıkla ilaç kullanılan bir sorundur.  Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu hafif düzeyde ise bazı  davranış tedavileri ve  psikoeğitim  yeterli olabilir.  DEHB şiddetli ise, yani çocuğun sosyal ilişkilerini, aile içi ilişkileri, okula uyumunu, ders çalışmasını çok fazla bozuyorsa ilaç vermek gerekmektedir. İlaçlar kısa sürede sonuç vermekte ve çocuğun sosyal ilişkilerinde ciddi düzelmeler,  uyumunda, ders başarısında çok önemli iyileşmeler olmaktadır. İlaçların önemli bir yan etkisi de görülmemektedir. Görülen yan etkilerde ilaç kesilince bir iki günde geçmektedir.

Sonuç olarak çocuklarda ilaç kullanırken ailenin çocukla baş etme imkanları, öğretmenlerin ve idarecilerin tutumları, ilacın faydası ve  zarar hesabı yapmak gerekmektedir. Doğrudan kesinlikle ilaca karşıyım, ilaç vermem, ilaçlar bağımlılık yapıyor gibi ön yargılar  doğru değildir ve çocukların tedavisini geciktirebilen etkenlerdir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.