ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIRMI?

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIRMI?

Çocuğun okula  hazır olması; okul  olgunluğuna ulaşması  yani okula, okul kurallarına ve öğrenmeye hazır olması demektir.

Çocuğun okulda öğretilen bilgileri öğrenebilmesi için anlatılanlara dikkatini vermesi, dikkatını sürdürmesi, yazı yazabilmesi için el parmaklarının kaslarının gelişmiş olması, sözel olarak kendini ifade edebilmesi ve okuldaki kurallara uyabilmesi gerekir. Ayrıca okula başlayacak çocukların okula hazır olup olmadıklarını anlamak için zihinsel gelişimlerinin, motor gelişimlerinin, dil gelişimlerinin, sosyal duygusal gelişimlerinin ve dikkat- el göz koordinasyonlarının yeterli olup olmadığının ve doğumsal, kalıtsal bir hastalıkları varsa bunlar değerlendirilmelidir. Bu amaçla bazı organik ve psikolojik testleri yapmak gerekebilir. Bu testlerde elde edilen verilere göre çocuğun okula hazır olup olmadığına karar vermek gerekir.  Yapılan değerlendirme sonucunda  çocuğun okula başlayıp başlayamayacağına ve başlayacaksa bazı takviyelere gerek olup olmadığına  karar verilir. Organik hastalıkları varsa bunların tedavi edilmesi gerekir. Ör. göz bozukluğu, kas hastalıkları, zeka problemi, uyaran yoksunluğu, kalıtsal hastalıklar vb.

Çocukların  duygusal, sosyal, zihinsel olarak okula hazır olup olmadıklarını tespit etmek için yapılan bir çok test bulunmaktadır. Bunlar: Metropolitan Okul Olgunluk Testi, AGTE, Peabody Resim Kelime Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Good Enough Bir İnsan Çiz Testi, Cattel Zeka Testi .

Test sonuçları önemli bilgiler vermekle birlikte sadece test sonuçlarına göre değil, klinik değerlendirme sonuçlarıda dikkate alınarak karar verilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.