Atipik Otizm

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Atipik otizm  bir yaygın gelişimsel bozukluktur. Bazı kaynaklar başka türlü adlandırılmayan yaygın gelişimsel bozukluk( BTA-YGB)  adıyla anmaktadırlar. Başlangıç yaşı veya  sosyal ilişkiler, iletişim ve yineleyen kısıtlı hareketler şeklindeki üç alandan  bir veya ikisinde yeterli bozulmanın  olmaması veya çocukluk otizmi için tanı konacak derecede bulgu olmayan hafif olguları içermektedir.

     Anormal gelişme genellikle üç yaşından sonra görülür. Otizme benzer gelişimsel ve davranışsal sorunlar vardır. Genellikle bilişsel ve iletişimsel becerileri  otizmi olan çocuklardan daha iyidir. Sosyal ilişki  sırasında olağandışı  duygusal yanıtları ve duyarlılıkları vardır. Belirtiler hafiftir ve çoğu vaka okula başlayıncaya kadar  dikkat çekmeyebilir. Bazen duygusal dalgalanmalar ve saldırgan davranışlar gösterebilirler. Sosyal becerilerde eksiklik  vardır; ancak otizmdeki kadar belirgin değildir. iletişim sorunları belirgin değildir.Sözel olmayan iletişimde sorunlar vardır.( göz teması, beden duruşu gibi) İlgi alanları kısıtlıdır. Sosyal etkileşimde hemen her zaman problem vardır.

 Zekaları genellikle sınır düzeydedir.Bazı kaynaklara göre en çok ağır zeka geriliği olanlarda görülür.

   Atipik otizm vakalarında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, anksiyete bozuklukları ve davranış bozuklukları sık görülmektedir.

   Yaklaşık olarak  onbinde on beş oranında görülmektedir.

  Atipik otizmin sebebi bilinmemektedir. otizmde etkili olduğu bildirilen  genetik ve diğer etkenler atipik otizm içinde geçerlidir. Otizmi olan tek yumurta ikizlerinin ikizlerinde otizm kadar atipik otizm de  daha sık görülmektedir.

  Atipik otizm e özgü temel davranışları düzeltecek bir tedavi bilinmemektedir.  Öncelikle hastanın  kapasitesi, yetenekleri tespit edilmelidir.  Aile hastalık konusunda bilgilendirilmeli,  anne- babanın kafasındaki sorulara cevap verilmelidir. Öncelikle sosyalleşme ve iletişim becerilerini arttırmaya yönelik proüramlar uygulanır.Bu amaçla dil becerilerini geliştirilerek sosyal becerilerini arttırması sağlanır. Gerektiğinde aileye destek verilmelidir. Davranışsal ve duygusal  sorunları olan, dikkat eksikliği, kendine zarar verici  davranışları, yeme sorunları, uyku sorunları olan hastalara bu sorunlar için birçok  ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.