Konuşmayan çocuk otistikmidir?

 

 

 Otizm erken çocuklukta başlayan bir yaygın gelişimsel bozukluktur.  Sosyal ilişkilerde bozukluk, iletişim bozukluğu, kısıtlı ilgi alanları şeklinde üç temel belirtisi bulunmaktadır.

Normal bir çocuk bir yaş civarında tek kelimeleri söylemeye başlamakta ve iki yaşına geldiğinde 200-300 arasında kelimeyi söyleyebilmekte ve cümle kurabilmektedir. Bazı çocuklarda ailesel sebeplerle veya zihinsel gerilik, uyaran eksikliği, duyma sorunları gibi sebeplerle konuşma gecikebilmektedir. Konuşmanın olmamasının , veya gecikmesinin ve ortama uygun konuşamama otistik bozuklukta görülen bir semptomdur. Erken çocukluk otizminin bir çok belirtisi olmakla birlikte ailelerin en çok dikkatini çeken belirti çocuğun konuşmaması veya yaşına uygun konuşamamasıdır. Bir çok anne – baba sorunun sadece konuşma sorunu olduğunu,  çocuk konuşunca bir problemin kalmayacağını düşünmekte ve sadece konuşmaya odaklanmaktadır. Oysa konuşmama veya yeterince konuşamama otizmin belirtilerinden bir tanesidir. Anne- babanın sadece konuşmaya odaklanması, bende geç konuşmuşum, kardeşi de geç konuştu konuşur şeklinde yaklaşımı  ve çocuk konuşunca bir şeyinin kalmayacağını düşünmesi tanı ve tedaviyi geciktiren etkenlerden biridir. 

  Her konuşmayan çocuk otistik değildir; ancak her konuşmayan çocuk otistik olabilir.  Bu nedenle  bir buçuk yaşına geldiği halde halen  kelime söyleyemeyen bir çocuk  göz teması kurmakta kısıtlılık gösteriyorsa, aile üyelerine karşı duygusal yaklaşımda sorun yaşıyorsa ve daha çok kendi dünyasında gibi yaşıyorsa otistik olabilir.

Konuşma bir yaş civarında başlarken, otizm çoğunlukla doğuştan itibaren vardır. Bir yaşından önce  çocuğun özellikle annesi ile göz teması kurmasında sorun varsa  annesi geldiğinde ve gittiğinde bir tepki göstermiyorsa, sadece konuşmaya odaklanarak   konuşma dönemini beklemek yerine  otistik olabileceği akla gelmelidir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.