Konuşmayan çocuk otistikmidir?

 Erken çocukluk otizmi erken çocuklukta başlayan bir yaygın gelişimsel bozukluktur. Yaygın gelişimsel bozukluklar  denilen bir grup bozukluğun içinde en fazla görüleni erken çocukluk otizmidir. Sosyal ilişkilerde bozukluk, iletişim bozukluğu, kısıtlı ilgi alanları şeklinde üç temel belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin şiddeti her çocukta farklıdır.

Normal bir çocuk bir yaş civarında tek kelimeleri söylemeye başlamakta ve iki yaşına geldiğinde yaklaşık 200  kelimeyi söyleyebilmekte ve cümle kurabilmektedir. Bazı çocuklarda ailesel sebeplerle veya zihinsel gerilik, uyaran eksikliği, duyma sorunları  veya çocukluk otizmi gibi sebeplerle konuşmama veya konuşma gecikmesi görülebilmektedir.  Her konuşmayan  veya geç konuşan çocuk otizmli değildir. Ancak konuşmayan, geç konuşan veya kelimeleri yerinde  değil de rastgele konuşan çocuklarda otizm hastalığı olabilir. Bir çok anne – baba  çocuğu konuşmuyorsa sorunun sadece konuşma sorunu olduğunu,   konuşunca bir problemin kalmayacağını düşünmekte ve sadece konuşmaya odaklanmaktadır. Anne- babaların  sadece konuşmaya odaklanması, bende geç konuşmuşum, kardeşi de geç konuştu, konuşur şeklinde yaklaşımı  ve  konuşunca bir şeyinin kalmayacağını düşünmesi, konuşmamanın otizme bağlı olması durumunda   tanı ve tedaviyi geciktiren etkenlerden biridir. Erken çocukluk otizminin tek belirtisi  konuşmama  değildir.  Diğer insanlarla ilgilenmeme, göz teması kurmama, bir takım anlamsız etkinlikleri sürekli yapma, belli nesnelerle anlamsız bir şekilde ve sürekli ilgilenme gibi bir çok belirtisi olmakla birlikte konuşmama da önemli bir belirtidir.  

 Bir buçuk yaşına geldiği halde halen  kelime söyleyemeyen , göz teması kurmakta zorlanan , aile üyelerine karşı duygusal yaklaşımı yetersiz olan ve daha çok kendi dünyasında gibi yaşayan bir çocuk  otizm konusunda değerlendirilmelidir. Her ne kadar bir yaşından önce tanı koymak daha zor olsa da otizm belirtileri bir yaşından önce başlamaktadır. Halbuki konuşma bir yaş civarında başlamaktadır. Anne babalar, çocuğun bir yaşından önce göz teması kurma, duygusal karşılıklar verme konusunda sorun yaşadığını gördüklerinde konuşma zamanını beklemeden bir çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmalıdırlar.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.