ÇOCUKLUK ÇAĞINDA BAŞLAYAN DUYGUSAL BOZUKLUKLARI

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Bu bozukluklar çocukluk çağına özgü bozukluklardır. Çocukluk çağındaki normal gelişimin abartılmış  şekli  gibidirler. Mekanizmalarının yetişkin nörozlarından farklı olduğu  düşünülmektedir. Çocuklukta bu bozuklukları yaşayanların çoğunda ilerde normal erişkinler olduğu, az bir kısmında  nörotik bozuklukların çıktığı bilinmektedir

  Çocukluk çağı fobik bunaltı bozukluğu

  Çocuklarda büyükler gibi çeşitli nesne veya durumlara karşı korku geliştirebilirler. Bu korkular  çocuğun yaş döneminde görülebilecek korkulardır. Örneğin çeşitli hayvanlarda korkma, karanlıktan korkma, sesten korkma. Agorafobi gibi korkular ( panik atak veya panik benzeri semptomların çıkması durumunda kaçmanın veya yardım almanın zor olacağı durumlarda sıkıntı duyma) çocukluk döneminin korkusu değildir.

 –  Çocukluk korkularının başlangıcı  gelişime uygun yaş dönemindedir,

– Bunaltı derecesi klinik olarak  anormal düzeydedir,

  Ve bunaltı başka bir hastalığa bağlı değildir.
Çocukluk çağı sosyal bunaltı bozukluğu

    Altı aylıktan sonra çocuğun yabancıları yadırgaması normaldir. Erken çocukluk durumlarında yeni, yabancı, veya sosyal tehdit oluşturan durumlarda bir dereceye kadar sosyal tedirginlik ve sıkıntı  duyulması da normaldir. Bu tanı altı yaşından önce ortaya çıkan, hem derecesi fazla hemde sosyal işlev sorunlarının görüldüğü bozukluklar için kullanılır.

   Bu bozukluğu olan çocuklar yabancılara karşı sürekli ve yineleyici korku ve kaçınma davranışı  gösterirler. Bu korkular hem erişkinlere karşı hem de arkadaşlara karşı görülür. Sosyal durumlardan kaçınma veya korku çocuğun yaşına göre normalden fazladır ve klinik olarak belirgin sosyal işlev sorunları yaratır. Çocuk yaşıtları ile yada başkaları ile bir arada olmaktan sıkıntı duyar. Yaşıtlarının yaptığı  sosyal davranışları  yapmak istemez.Bu nedenle bu gibi ortamlara girmek istemez. Anne ve babasının yanında olmak ister, yabancı ortamlarda anne babanın yanında bile çekingen davranır.

Kardeş  rekabeti bozukluğu

    Küçük çocukların  çoğu bir kardeş doğumundan sonra bir miktar duygusal bozulma  gösterir. Çoğu çocukta bu bozulma hafif düzeydedir. Doğumdan sonra ortaya çıkan rekabet ve kıskançlık kalıcıda olabilir. Bu durum anne babanın ilgisini çekmek için yarışma şeklinde görülebilir. Bunun anormal kabul edilmesi için fazlaca olumsuz  duygularla birlikte  görülmesi gerekir. Ağır olgularda kardeşe karşı açıkça düşmanlık, fiziksel olarak zarar verme veya  zarar verme isteği ve küçümseme görülebilir. Daha hafif olgularda paylaşmaya karşı isteksizlik, olumlu yaklaşımın olmaması,  arkadaşça ilişkiler kurmama şeklindedir.

Duygusal bozulma daha önce kazanılmış becerilerin kaybı, (   idrarını ve dışkısını altına yapma) bebeksi davranışlar şeklindedir. Çocuk anne babanın dikkatini çekmek için bebeğin davranışlarını taklit etmeye çalışır.( meme emme isteği gibi).Anne babaya karşı gelme, tepinmeler, bunaltı, mutsuzluk, sosyal çekilme belirtileri  ve uyku bozukluğu görülebilir.

5 yorum

  1. Merhaba benm kızımı cok ağlıyor neyepacımhım bilmiyorum 43 aylık cok sinirli en az 2 saat alaması var bişeyi takıyor kafasına olucak ila ama ben yommıyorum heristetini napıcam cok üzülüyorum .

  2. Cevriye Hanım,
    Çok ağlamak tek başına bir hastalık değildir. Bir soruna bağlı belirtidir. Öncelikle sorunun ne olduğunun anlaşılıp ona göre gereken yapılmalıdır. Bunun için ayrıntılı bir değerlendirme gerekir.

  3. Merhaba benim oğlum 20 aylık hic konuşmuyor çocuk nurulojisine götürdüm bir sorun yok dedi konuşma terapisi yapın dedi ne yapacağımı hiç bilmiyorum

  4. Merhaba hocam benim de 5 buçuk yaşında bir oğlum var Benim de öyle şikayetlerim var Çocuğum bizi hiç dinlemiyor tepinmesi dediğiniz gibi beni değil beni de dinlemiyor babasına da sadece biraz babasının babaannesini dinle o da 10 abur cubur verdiği için kendine çekiyor Ve biraz daha bizi ona karşı kötülüyor Şu an bir buçuk aylık bir çocuğumuz var ve bu davranışları işte Hoşuma gitmiyor sürekli ısrar etmesi bir Abur cuburu vermediğim zaman ağlaması kapıları birbirine çarpması Ondan sonra Eninde sonunda onun istediği olacak ama benim tarafımdan değil babaannesi tarafından istediği Onaylanmış olur alınıyor ve veriliyor ben de buna karşıyım ama bu bahanesi hiç anlamıyorum bu konuda benim nasıl davranmam gerektiğini de bilemiyorum Çünkü biz bu konuda diyetteyiz şu an kabızlık tedavisi görüyoruz ve bu tedaviyi kendileri de biliyor benim çocuğuma karşı nasıl davranmam gerekiyor ya da gerekirse size getirebilir miyim sizden ricam bana acil Cevap yazmanız

  5. Bir de Hocam çok sinirli acayip çok sinirli her şey dediğim olsun Dediğim dedik olsun istiyor Bende bu karşı bu konuda biraz sinirli tavırların var yok deyip evdeki herkes tarafından dayak yiyor yine de durmuyor ve biz onu fıstık bir aileyiz herkes tarafından farklı yönlendiriliyor farklı yetiştiriliyor Sizden ricam nasıl davranmam gerektiğini ve çocuğumu nasıl düzene sokabilirim konusunda bana yardımcı olmanız

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.