Sınav Kaygısı

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı  sınav öncesinde aşırı uyarılmışlık ve buna bağlı  olarak bedensel, duygusal ve zihinsel değişimlerin ortaya çıkması durumudur. Sınav kaygısı yaşayan bir kimsede de  sınav öncesinde ve sınav sırasında  bir çok belirti ortaya çıkarak kişinin performansını azaltmakta ve öğrenci öğrendiği bilgileri ortaya koyamamaktadır.

Bir sorunu çözmesi gereken bir kimse veya bir görevi yapması gereken bir kimsenin kaygı duyması normaldir. Kaygı düzeyi kişinin işini yapmasını engelleyecek düzeyde değilse başarısına olumlu katkıda bulunur. Yapacağı görev ve  işler konusunda hiçbir kaygısı veya sorumluluk duygusu olmayan bir kimse her şeye boş vererek  bir şey yapmayabilir. Böyle bir durumda olan kimsede başarısız olur. Yapacağı işler konusunda aşırı kaygı duyan bir kimsede yeterince başarılı olmayabilir.

Sınav kaygısı yaşayan bir kimsede  ise kaygılar aşırı düzeydedir. Aşırı kaygıya bağlı olarak ortaya çıkan bir çok belirti  öğrencinin gerçek performansını ortaya koymasını engellemektedir. Bu belirtiler;  karın ağrısı,  ishal,  kabızlık, sık idrara çıkma, kaslarda gerginlik, hızlı ve sık nefes alma, çarpıntı, terleme, baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu,  uyku düzensizlikleri, yorgunluk gibi fiziksel belirtiler  ve karamsarlık,  korku, panik, ümitsizlik, öfke, mutsuzluk, mahçup olma düşüncesi, çaresizlik hissi, kontrolü  kaybetme hissi, kaygı ve korku veren düşünceler ortaya çıkar. Ayrıca sınava hazır değilim, bu bilgiler ne işime yarayacak, konuları yetiştiremeyeceğim, anlayamıyorum, başarısız olacağım şeklinde düşünceler abartılı bir şekilde yaşanır. Sınava hazırlanma döneminde bu belirtileri yaşayan bir kimse yeterince ders çalışamaz veya  bu belirtiler ve düşünceler nedeni ile çalıştığı konulara dikkatini veremediğinden öğrenemez ve öğrendiklerini de çabuk unutur. Bu durum kişinin yaşadığı kaygıları ve bu kaygılara bağlı olarak gelişen ve yukarıda belirtilen  sorunları daha da arttırır. Kişi ya, nasıl olsa yapamayacağım, çalıştıklarımdan bir şey anlamıyorum  düşüncesi ve yaşadığı diğer belirtiler nedeni ile çalışmayı  bırakacak ; yada  sınav sırasında da aynı sorunları yaşayacağından başarısız olacaktır.

Sınav kaygısına yol açan nedenler;

ailenin, çevrenin ve okulun beklentileri,

daha önce yaşanmış başarısızlıklar,

kendine güvensizlik,

beklenti düzeyinin yüksek olması,

zamanı iyi kullanamama,

görev ve sorumlulukları zamanında yapmayarak zaman sorunu yaşamak,

uykusuzluk ve yanlış beslenme.

Sınav kaygısı yaşayanlar sınavdan önce sınavı kazanmazsam ailem, çevrem, öğretmenlerim, okul arkadaşlarım ne derler. Onların yüzüne nasıl bakarım, ailemin bütün emekleri boşa gitti, bu sınavı kazanamazsam herkes beni dışlayacak, ilerde çok kötü bir hayatım olacak, bu sınavda başarısız olursam yapabileceğim başka bir şey yok şeklindeki düşünceler ve bu düşüncelerin tetiklediği fiziksel belirtiler nedeni ile sınava hazırlanamazlar. Sınav sırasında da sorulara yoğunlaşmak yerine bu olumsuz düşüncelere yoğunlaşırlar ve bildikleri soruları hatırlayamazlar, yanlış cevapları işaretlerler, cevaplar konusunda emin olamazlar.

Kişi daha önce  bir başarısızlık yaşamışsa ve bunu kendisi ve çevresi abartmışsa veya bu başarısızlık önemli olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmışsa, başarısız olursa yine aynı sıkıntıları yaşayacağını düşünerek kaygılanır.

Bir kimse daha  önceki başarısızlıklar veya başka nedenlerle kendisine güvenini kaybetmişse sınav kaygısı yaşaması beklenen bir durumdur.

Bir kimse kendi kapasitesinin üzerinde bir beklenti içindeyse veya çok başarılı olmaya ve sonuçlarına kendini şartlandırmışsa daha fazla sınav kaygısı yaşayacaktır.

Sınava hazırlık dönemi ve sınav sırasında zamanı iyi kullanmamak, yetiştiremeyeceğim ve başarısız olacağım korkusu yaşatabilir.

Sınav öncesinde yeterince uyumamak, fazla alkol, çay, kahve, sigara tüketmek te sınavda dikkati toplamayı zorlaştıran ve kaygı yaratan nedenler arasındadır.

Sınava iyi hazırlanmak için bir miktar kaygı gereklidir. Sınav sırasında da bir miktar kaygı yaşanması normaldir. Önemli olan kaygının kişinin başarısını olumsuz etkileyecek düzeyde olmamasıdır. Hiç kaygılanmamalıyım şeklindeki bir şartlanmada kişinin kaygısını arttırabilir.

Gereksiz sınav kaygısını yenmek için kişi öncelikle kendisinde aşırı kaygıya yol açan nedenleri tanımalıdır. Amaçlarını gerçekci bir şekilde kendisi belirlemelidir. Yani başkalarının ne diyeceğini değil, sınavın kendisi için ne anlama geldiğini  düşünmelidir. Sorunlarını başkaları ile tartışmalı, önerileri dinlemeli; ancak başkalarının gözü ile kendisini değerlendirmemelidir. İşe sınavı kazanmanın ve kazanmamanın sonuçlarını gerçekci bir şekilde değerlendirerek ve başka seçenekleri de düşünerek başlamalıdır.

Kaygıları ile baş edemiyorsa bir uzmandan yardım istemelidir.

ÜYELİK BİLGİLERİNİZ

SON MAKALELER

BİLGİLENDİRME

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

  • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR’e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.

Sınav Kaygısı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.