Çocuklarda Alkol ve Uyuşturucu Madde Kullanımında Tedavi

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

ÇOCUKLARDA ALKOL ve  UYUŞTURUCU MADDE KULLANIMINDA TEDAVİ

 

Alkol ve madde kullanımının her geçen gün 15 yaşın altındaki çocuklarda da özellikle de risk  grubundaki çocuklarda ( eğitim düzeyi düşük ailelerin çocukları, parçalanmış aile çocukları,  bu maddelerin kullanıldığı ailelerin çocukları, sokaklarda yaşayan çocuklar, disiplinin çok katı veya çok gevşek olduğu ailelerin çocukları   ) artarak devam etmesi, koruyucu önlemleri ve tedaviyi  her geçen gün daha önemli hale getirmektedir. Özellikle alkol ve  uçucu maddeler 15 yaşından önce kullanılmaya başlanmaktadır .Daha ileri yaşlarda, esrar, daha sonrada eroin kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde ectasy kullanımı da artmaktadır. Kokain çok pahalı olduğundan özellikle belli bir ekonomik düzeyin üstünde olanlar tarafından kullanılmaktadır. Tıpta kullanılan bazı ilaçlarda bağımlılık yapabilmekte veya bazı kimseler tarafından kötüye kullanılmaktadır.

Bağımlılık ve uyuşturucu  özelliği olan maddeler;.

 

Yasal olarak satılan  alkol, uçucu maddeler ( tiner, bally, vb.), tıpta kullanılan           çeşitli ilaçlar  ve esrar, eroin, ecstasy, kokain gibi maddelerdir. (bu maddeler çok çabuk bağımlılık yapan ve öldürücü etkileri fazla olan ve tedavileri çok zor olan maddelerdir.).Bu maddelerin hepsinin  kötüye kullanımı ve bağımlılığında temel tedavi yaklaşımları aynıdır; ancak tedavilerin süresi ve nüks oranları farklıdır.

Bu maddelerin kullanımı ve bağımlılığından korunmak ve  tedavi iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

  1. Tıbbi tedavi : Yatarak veya ayaktan tedavi şeklinde yapılabilir.
  2. Psikososyal tedavi: Yataklı servislerde veya ayaktan yapılabilir.

Tedaviye tıbbi tedaviyle başlanmalıdır. Eğer kişi uzun süredir  madde kullanmıyorsa, tıbbi tedaviye gerek olmayabilir. Tıbbi tedavi yapılacak olanlarda ise çoğu zaman tıbbi tedavi tek başına yeterli değildir. Bu durumda tedaviye  psikososyal tedaviler eklenmelidir. Tıbbi tedavi öncesinde kişinin motivasyonunu  ve uyumunu artırmak amacıyla da psikososyal tedavilere ihtiyaç olabilir. Tıbbi tedavi süresince ve sonrasında da psikososyal tedaviye devam edilir.

1 geri izleme / bildirim

  1. çocuk psikiyatri uzmanı - Çocuk ve Ergen Psikiyatri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.