HAREKETLİ OLAN HER ÇOCUKTA DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU VARMIDIR?

çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı
çocuk psikiyatrisi , çocuk psikiyatri uzmanı

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bir hastalıktır.Çocukların yaklaşık yüzde beşinde görülmektedir.   DEHB bir hastalık olduğundan tedavi edilmesi gerekir. Tedavide çeşitli yollarla yapılmaktadır. Tedavi, çocuğun uyumunu, ders başarısını arttırmakta, aile içi ilişkilerde ortaya çıkan sorunları düzeltmektedir. Ancak; her hareketli çocukta DEHB olduğu söylenemez.

Çocukların hareketliliği ve dikkat süreleri yaşlarına göre değerlendirilmelidir. Üç yaşındaki bir çocuğun dikkat süresi ile yedi yaşındaki bir çocuğun dikkat süresi aynı değildir. Ayrıca aynı yaştaki her çocuğunda hareketlilik düzeyi ile dikkat süresi aynı değildir. Bazı sınıf öğretmenleri veya ana sınıfı öğretmenleri her çocuğun hareketlilik düzeyi ve dikkat süresinin aynı olması gerektiği düşüncesi ile biraz daha hareketli veya dikkati az olan çocuğun bir sorunu olduğunu düşünmektedirler. Çocuğun hareketliliği ve dikkat süresi, zeka düzeyi, yetiştirilme şekli, kişilik yapısı, bulunduğu ortamdaki şartlar, okula gidiyorsa öğretmenin davranış biçimi, öğretmeni ve dersleri sevip sevmemesi, sınıfın yapısı, derslerin çocuğun ilgisini çekip çekmemesi, aile ortamındaki bazı sorunlar tarafından etkilenmektedir. Bütün bunlar göz önünde tutulmadan her hareketli ve dikkati az çocukta DEHB olduğunu düşünmek yanlış tanıya ve yanlış tedaviye sebep olabilir.


Çocuğun aile içinde aşırı şımartılması, tutarsız eğitim, aşırı katı veya aşırı gevşek disiplin, anne baba arasındaki uyumsuzluk veya kavgalar, okulda uyum sorunlarına, derslere ilgisizliğe ve buna bağlı olarak dikkat azlığına ve sırada rahat oturamamasına neden olabilir. Çocuğun okula küçük yaşta başlatılması, zihinsel gelişiminin yaşına göre geri olması, depresyon, anksiyete bozuklukları gibi ruhsal sorunlar, frajil X sendromu, bazı otistik durumlar, feniketonüri gibi organik temelli hastalıklar,sınıf mevcudunun fazla olması, öğretmenin sınıfta disiplini sağlayamaması, öğretmenin tutarsız davranışları, öğretmenin bazı ruhsal sorunları nedendi ile yanlış davranışlarıda çocuğun derslere ve okula ilgisizliğine dolayısı ile dikkat sorunlarına neden olabilir. DEHB var diyebilmek için hareketliliğin ve dikkat sorununun birçok değişik ortamdada var olması, belirgin olarak diğer çocuklardan farklı olması gerekir.

Anne babalar ve öğretmenlerin her çocuğun farklı olduğunu, her çocuğun şartlarınında farklı olduğunu düşünmeleri gerekir.Her hareketli ve dikkati az olan çocuğa DEHB var diyebilmek için bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tarafından değerlendirme yapılması gerekir. Ayrıntılı bir değerlendirme yapılarak bu duruma sebep olabilecek diğer nedenler ekarte edilmeden sadece hareketli diye DEHB varmış gibi yapılacak tedavilerden olumlu sonuç elde edilemez.

Doç. Dr. Mazlum ÇÖpür

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.