ÇOCUKLAR OKULA BAŞLARKEN HANGİ İNCELEMELER YAPILMALIDIR

Bir çocuğun okula başlaması hem çocuk için, hem aile için önemli bir olaydır. Çünkü okulun ilk yılında yaşananlar, ilk arkadaşlar, ilk öğretmen, çocuğun okulu sevip sevmemesi, okul başarısı, sosyal ilişkilerinin gelişimi bakımından önemlidir. Çocuğun okul başarısı ve uyumu için önemli olan bir diğer alanda çocuğun zihinsel , fiziki ve sosyal gelişim seviyesidir.

Çocuğun fiziki ve zihinsel, sosyal gelişimi okul başarısı, okula uyumu bakımından önemli olduğundan araştırılmalıdır. Okula başlama yaşı beşbuçuk yaşa düşürüldüğünden  bu araştırma dahada önem kazanmaktadır. Bu nedenle zeka gelişiminin yaşına uygun olup olmadığı önce klinik muayene ile değerlendirilmeli gerektiğinde zeka testleri uygulanmalıdır. Çocuğun okul başarısı ve uyumunda önemli olan dil gelişiminin ne düzeyde olduğu incelenmelidir. Konuşma var fakat anlaşılmasında güçlük varsa, yani bazı harfler söylenemiyorsa ağız, dil, dudak, damak yapısında bir bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır.Çocuk konuşulanı anlamıyorsa veya konuşulanı anlıyor fakat ifade edemiyorsa konuşma merkezlerinin gelişiminde bir sorun olabileceği düşünülmelidir.


Kaba ve ince motor kasların okulda yapılması gereken fiziki aktiviteleri yapacak düzeyde gelişip gelişmediğide değerlendirlmelidir. Çocuğun görme ve duyması konusunda bir şüphe varsa okul başlamadan önce kulak muayenesi, göz muayenesi yapılmalıdır.

Fiziksel ve zeka gelişimi yaşına uygun olmakla birlikte sosyal yönden okula uyum sağlayabilecek kadar gelişip gelişmediğide, okula uyumu  ve ders başarısında  önemli olduğundan ayrıca değerlendirilmelidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm, davranış bozuklukları, depresyon, psikotik bozuklukllar çok önemli ruhsal sorunlardır.   Çocuğun ruhsal bir sorunu olduğu konusunda şüphe varsa  araştırılması gerekir. Özellikle  dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu okula başlayan çocuklarda önemlidir. Çünkü bu sorun okul çocuklarının yaklaşık % 5’nde görülmektedir. Ders başarısını etkileyen, okulda uyumu bozan, öğretmenleri ve anne babaları en çok uğraştıran bir sorundur. Tedavi edilmesi durumunda da çözülebilecek bir sorun olduğundan erkenden tedaviye başlanmalıdır.

Okula başlayan her çocuğun,   yukarıdaki sorunlar bakımından incelenmesi ve gerekli tedavilerin yapılması, gerekiyorsa çocuğun sorununa uygun özel eğitimlarin yapılması hem çocuğun okula uyumunu hemde başarısını arttıracaktır. Anne, babalar, öğretmenler daha az sorun yaşayacaktır.

Doç. Dr. Mazlum Çöpür

Çocuk ve  Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.